تنها 20 هزار بوشهری در سال به سینما می‎ روند

کد خبر : 6271تاریخ ثبت : 1398/7/28 08:27:52
تنها 20 هزار بوشهری در سال به سینما می‎ روند غربت سینما در بوشهر؛

تنها 20 هزار بوشهری در سال به سینما می‎ روند

سیرنگ: در استان بوشهر در حال حاضر 10 سینمای فعال مجهز به دستگاه‌های دیجیتال فعالیت می‎کند اما این هنر آن طور که باید نتوانسته جای خود را در میان مخاطبان بوشهری باز کند.

به گزارش «سیرنگ» به نقل از بامداد جنوب - الهام بهروزی: هرچند آمار چیز دیگری می‌گوید و نشان از استقبال مردم بوشهر از سینما دارد اما طبق این آمار حدود ۲۰۰ هزار نفر بوشهری در طول سال به سینما می‌روند که با توجه به جمعیت یک‌میلیون و صد هزار نفری استان میزان استقبال رضایت‌بخش اعلام شده است.

بدیهی است، سینما صنعت هنری است که اگر به‌صورت صحیح مدیریت شود و فیلم‎هایی مناسب با ذائقه مخاطب به روی پرده برود، بدون شک مردم به این هنر رغبت بیشتر نشان می‌دهند. البته یکی از دلایلی که باعث شده که این هنر نتوانسته هنوز در میان مخاطبان بوشهری جا باز کند، این است که پیش از این از نظر زیرساختی در این زمینه کمبودهای چشمگیری وجود داشت اما در ادامه با احداث سینماهای جدید و مجهز بیش از ۳۰۵۸ صندلی به سینماهای استان افزوده شد ولی مشکلی دیگری این بار رخ نشان داد و آن هم این بود که فیلم‎هایی که برای اکران در بوشهر انتخاب می‌شود به شکل عادلانه میان سینماداران تقسیم نمی‎شود یا فیلم‌های انتخابی خیلی با تأخیر در بوشهر اکران می‎شوند که بدون شک نقش مؤثری را در بی‌رغبتی مردم به سینما ایفا می‎کند.

در این رابطه با توجه به بررسی میدانی که صورت گرفته، سینما نتوانسته جایی را در اوقات فراغت بوشهری پیدا کند. برای مثال یک شهروند بوشهری در خصوص اینکه در سال چند بار به سینما می‎رود، به بامداد جنوب گفت: خیلی به ندرت به سینما می‎روم و شاید در سال دو یا سه بار به سینما می‎روم و دلیل آن هم این است که فیلم‎هایی که برای اکران انتخاب می‎شود با سلیقه من نمی‎خواند. البته یک عامل دیگر هم موجب بی‌رغبتی من شد که متأسفانه سالن سینمایی که رفتم خیلی کثیف و قدیمی بود و تحمل فضا را برایم سنگین می‌کرد.

یک شهروند دیگر هم در این باره به بامداد جنوب گفت: اصلاً علاقه‎ای ندارم که فیلم را در سینما تماشا کنم چون عادت دارم که فیلم را از طریق لب تاپ و در آرامش ببینم، چند سال پیش برای اولین بار و آخرین بار که به سینما رفتم، متأسفانه مخاطبانی که برای تماشای فیلم آمده بودند آن‌قدر در حین پخش فیلم با هم حرف می‌زدند که نمی‌توانستم متوجه فیلم باشم و بعد از آن دیگر قید سینما رفتن را زدم!

البته ناگفته نماند که برخی از فیلم‎های پرفروش کشور که در بوشهر اکران شده‌اند، توانسته‌اند خیل عظیمی از مخاطبان را به سینما بکشاند و این استقبال بیانگر این نکته است که بوشهری‌ها نسبت به سینما بی‎میل نیستند اما حاضر هم نیستند هر فیلمی را تماشا کنند. بنابراین می‌طلبد که متولیان امر و سینماداران در انتخاب فیلم‌ها به ذائقه و سلیقه مخاطب خود توجه داشته باشند که طبق بررسی‌های میدانی، اغلب مردم بوشهر از کارهای طنز باکیفیت استقبال می‎کنند و در مجموع به آثاری که دارای محتوای فاخر و از سناریوی قوی برخوردار است، تمایل نشان می‎دهند.

در ادامه این گزارش به سراغ یکی از سینماداران بوشهری رفتیم که در دو سه سال اخیر تلاش کرده با توجه به ذائقه مخاطب و اجرائی کردن یک‎سری سیاست‌های حمایت‎گرانه سینما را در میان مخاطبان به‌خصوص کودکان و نوجوانان فراگیر کند.

سیدمحمد گلافان که حدود سه سال است مدیریت سینما شهیدآوینی بوشهر را در اختیار دارد، در خصوص استقبال بوشهری‎های از سینما در فصل تابستان به بامداد جنوب گفت: متأسفانه با توجه به اینکه فصل تابستان در این منطقه بسیار گرم و نفس‌گیر است و سینما می‎تواند به‌عنوان فرصتی برای پر کردن اوقات فراغت مردم به‎خصوص نوجوانان استفاده شود اما استقبال آنها از سینما در تابستانی که گذشت، بسیار ضعیف بود.

وی در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه چرا بوشهری‌ها کم از سینما استقبال می‎کنند، توضیح داد: دلایل زیادی دست به دست هم می‌دهند تا استقبال از سینما تا این حد بی‌فروغ باشد. یکی از دلایل آن می‌تواند بی‌اعتمادی مردم به ساخته‌های سینمایی باشد، اینکه مردم با شور و شوق تمام به سینما می‌آیند و در نهایت با ناامیدی آنجا را ترک می‌کنند چون فیلم آن‌گونه که باید انتظاراتشان را به‌عنوان یک اثر عالی برآورده نکرده است.

دلیل دیگری که می‌شود برای این موضوع بیان کرد، ژانر فیلم‌ها است، قصه عمده فیلم‌های ایرانی روایتگر تلخ‌کامی‌ها و شکست‌ها و فرودهای شخصیت‌های آن‌هاست که مخاطب سینما که اغلب قشر نوجوان و جوان جامعه را تشکیل می‌دهند، نمی‌توانند پذیرای این روایت‌ها باشند و ترجیح می‌دهند شادی را برای خود بخرند، در نتیجه در پی تفریحاتی برمی‌آیند که آن‌ها را از غم، ناامیدی و افسردگی حاکم بر جامعه امروز لحظه‌ای فارغ کند.

این فعال فرهنگی و سینمادار همچنین در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه در انتخاب فیلم چقدر به ذائقه مخاطب توجه دارید و این موضوع چقدر در گیشه یک فیلم نقش دارد، تصریح کرد: به‌طور قطع تمام تلاشمان بر این است که ذائقه مخاطب اولویت‌مان باشد؛ ولی خب ذائقه مخاطبان ما که اولویت فیلمسازان نیستند، در نتیجه ممکن است که همه فیلم‌ها همان باشد که مخاطبان انتظار دارند و به همین دلیل تا حدی در انتخاب فیلم‌های مورد علاقه مخاطبانمان به مشکل برخورد می‌کنیم. این را هم خوب می‌دانیم که اگر فیلم‌هایی که مورد علاقه مخاطبانمان باشد، اکران شود، با استقبال خوبی روبه‌رو خواهیم شد.

گلافان در ادامه با اشاره به اینکه البته در دو فصل پاییز و زمستان استقبال از سینما رضایت‌بخش است، گفت: این استقبال به چند دلیل صورت می‌گیرد اول اینکه آب و هوا مطلوب می‌شود و مردم زمان بیشتری را در بیرون خانه سپری می‌کنند، برخلاف تابستان که مردم برای فرار از گرمای طاقت‌فرسا، محیط خانه را بیشتر ترجیح می‌دادند و دوم اینکه این فصل، فصل بازگشایی مدارس است و مردم از مسافرت‌های تابستانه خود بازگشته‌اند.

وی در ادامه در خصوص اینکه بوشهری‌های بیشتر به کار طنز علاقه دارند یا دیگر ژانرها، توضیح داد: ببینید فضای حاکم بر جامعه فضای شادی نیست، از این‌رو به دلیل سختی‌ها و تلخ‌کامی‌های زندگی و ناامیدی حاکم بر جامعه اکثر مخاطبان سینما به سمت و سوی فیلم‌های طنز و کمدی جذب می‌شوند تا لحظه‌ای به ‌دور از هر تنشی آرامش و شادی را درک کنند.

گلافان در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا در سینما آثار برتر خارجی یا انیمیشن هم اکران می‎کنید، گفت: بله عمدتاً به نمایش آثار ژانر وحشت و پویانمایی‌های روز توجه می‌کنیم که متناسب با سلیقه مخاطب است.

این سینمادار در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه یکی از راهکارها برای استقبال مردم به سینما در سال جاری تعریف سانس اختصاصی برای خانواده‌ها بود، این طرح چقدر با استقبال روبه‌رو شد، بیان کرد: طرح اکران خصوصی در سینما در واقع این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید یک شب به یاد ماندنی را برای دوستان یا خانواده‌تان رقم بزنید، در واقع در این اکران انتخاب همه چیز اعم از فیلم، تعداد نفرات، مدت زمان اکران و... بر عهده مخاطب است و یک سانس کاملاً خصوصی را در سینما سپری می‌کنند که البته این طرح برای استقبال همشهری‌ها نیاز به معرفی بیشتر دارد.

گلافان در خصوص مشکلات سینماداری گفت: هزینه گزاف تبلیغات و اطلاع‌رسانی و نگهداری سینما و مهم‌تر از همه دشواری‎هایی که در تهیه فیلم مورد نظر باید تحمل کرد، عمده مشکلاتی است که در این مدت در حیطه سینماداری با آن روبه‌رو بوده‎‌ام.

وی درباره اینکه چرا سینما هنوز نتوانسته جزء اولویت‌های جوانان باشد، گفت: بی‌تردید مخاطب جوان امروز ترجیح می‌دهد شادی را بخرد. از طرفی نسل جوان و نوجوان امروز به‌دنبال تفریحات هیجان‌انگیز و شورانگیز است و سینما را به چشم تفریحی کسالت‌بار می‌بیند؛ چراکه بیشتر فیلم‌هایی در آن اکران می‌شود که غم و اندوه را برای جوانان به ارمغان می‌آورد. البته ناگفته نماند که این حس نشأت گرفته از جو حاکم بر جامعه است.

گلافان در پایان یادآور شد: بیش از دو سال است که سالن سینما شهید آوینی بوشهر در اختیار موسسه فرهنگی هنری نارنجی است و از جمله اقداماتی که این موسسه در خصوص بهبود سالن سینما انجام داده است، می‌توان به بازسازی فضای داخلی سینما، نوسازی تجهیزات پخش (صدا، تصویر و...)، سرمایه‌گذاری در بخش تبلیغات و فرهنگ‌سازی برای استقبال مردم از سینما اشاره کرد.

در این مدت همچنین با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر جشنواره‌های متعددی در حوزه فیلم و سینما در سینما شهید آوینی برگزار شده که از میان آنها می‎توان برگزاری دو دوره جشنواره فیلم فجر، جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، جشنواره فیلم های کوتاه و... را برشمرد.

اگر بشود با مشارکت و همکاری شورای اسلامی شهر و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر برنامه‎های خاصی را برای بهبود استقبال از سینما اجرائی کرد، بدون شک مردم با سینما آشتی خواهند کرد در پایان از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر تشکر می‎کنم که در این مدت همکاری همه‌جانبه‎ای از موسسه در این زمینه داشته است.

در پایان این گزارش یادآوری می‎شود، فیلم‌ها باید در میان سینماهای استان به صورت عادلانه تقسیم شوند، فیلم‎های روز و پرمخاطب و باکیفیت برای اکران در سینماهای بوشهر انتخاب و به‎موقع پخش شوند. بهداشت و ظاهر سینماها جدی گرفته شود تا بتوان مردم را این هنر فاخر آشتی داد.

 

 

باند بازی معضل بزرگ هنرهای تجسمی استتعطیلی فعالیت‌های هنری استان بوشهر اختتامیه جشنواره موسیقی فجر در بوشهر برگزار شد + تصاویرهنرمندان بوشهری در جشنواره تئاتر فجر درخشیدند
اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاهفرهنگ و هنر استان بوشهر

 • مجموعه نقاشی «مهر و ماه» اثر استاد علی بحرینی
 • باند بازی معضل بزرگ هنرهای تجسمی است
 • اختتامیه جایزه شعر جم به فروردین ماه موکول شد
 • چهار هزار بوشهری اجراهای موسیقی فجر را تماشا کردند
 • نمایشگاه «شیشعر» در بوشهر گشایش یافت
 • تعطیلی فعالیت‌های هنری استان بوشهر
 • واگذاری مجتمع فرهنگی هنری بوشهر
 • اختتامیه جشنواره موسیقی فجر در بوشهر برگزار شد + تصاویر
 • ۳۲ فیلم جشنواره فیلم رشد در استان اکران شد
 • برندهای ایرانی در حال جهانی شدن هستند
 • برگزاری جشنواره ملی آواها و نواهای ایثار در بوشهر
 • جشنواره منطقه‌‏ای شعر آیینی «باب الهدی» فراخوان داد
 • نمایشگاه تصویرگری نوجوان در بوشهر افتتاح شد
 • برگزاری جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در بوشهر
 • کتاب «نیم‌قرن شعر بوشهر» روانه بازار کتاب شد
 • افتتاح نمایشگاه عکس «۳۰ نگاه از ۲۰ عکاس» در گناوه
 • جشنواره نمایش‌های کوتاه آبادان از بوشهر آغاز شد
 • هنرمندان بوشهری در جشنواره تئاتر فجر درخشیدند
 • جدول جشنواره موسیقی فجر بوشهر منتشر شد
 • شب‌شعر «غیاب شاعر» در گناوه برگزار شد
 • فروش آثار هنری و هنرمند ورشکسته!
 • دفتر صداوسیما جزیره خارگ افتتاح می‌شود
 • برپایی نمایشگاه تجسمی «ملکه کشتی ربا» در بوشهر
 • «کرنش به حافظ» به روایت تصویر
 • ‎بوشهر میزبان جشنواره موسیقی فجر می‌شود
 • ارسال ۲۵۱ اثر به جشنواره آنلاین بین‌المللی پویانمایی بوشهر
 • راهیابی 36 دانش آموزان به جشنواره مشاعره رضوی
 • گزارش تصویری نمایشگاه عکس «زن در جامعه» در بوشهر
 • راهیابی گناوه به مرحله نیمه نهایی پایتخت کتاب ایران
 • سینما آوینی میزبان جشنواره فیلم فجر در بوشهر
 • اجرای نمایش «عتیقه» در هنرستان رازی بوشهر
 • شب «مِتِل‌رُوات » در گناوه برگزار شد
 • امروزه داستان فارسی دچار بحران مخاطب است
 • آثار عکاس گناوه‌ای به جشنواره «هیپا» دبی راه یافت
 • حضور چهار نمایش از استان بوشهر در جشنواره تئاتر فجر
 • گشایش نمایشگاه گروهی عکس«حضور زن در جامعه» در بوشهر
 • راهیابی هنرمندان دیری به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
 • نمایشگاه عکس «انسان» دربوشهر گشایش یافت
 • فراخوان جایزه ملی شعر جم تمدید شد
 • اکران فیلم‌های جشنواره عمار در استان بوشهر
 • نگرانی از تعطیل شدن سینمای خورموج
 • برپایی نمایشگاه نقاشی هنرمند خورموجی در تهران
 • «زینبی‌ها» در بوشهر اجرا شد
 • افتتاح نخستین موزه موسیقی سنتی جنوب در استان بوشهر
 • فراخوان جشنواره منطقه‌ای مشاعره «تاره» منتشر شد
 • افتتاح نمایشگاه نقاشی «آن سوی رویای زنانه» در بوشهر + تصاویر
 • جشنواره نمایش کانون پرورش فکری بوشهر گشایش یافت
 • برگزاری کارگاه «روانشناسی در عکاسی» در بوشهر
 • معرفی هیئت‌داوران جشنواره ملی عکس بوشهر توریسم
 • روایت «هشت» عشق معتبر
 • کنسرت سینا درخشنده در دیلم برگزار شد
 • فراخوان جشنواره ملی فیلم کوتاه فیلم آیات منتشر شد
 • سومین جایزه ملی شعر جم برگزار می‌شود
 • رونمایی از پوستر جشنواره ملی فیلم آیات در بوشهر
 • معرفی برگزیدگان هنرهای نمایشی کانون پرورش فکری بوشهر
 • نمایش «مجنون» در بوشهر اجرا می‌شود
 • «کله ‌پوک‌ها» در اهرم به روی صحنه می‌رود
 • هیئت بازخوان جشنواره تئاتر معلولین بوشهر معرفی شدند
 • درخشش کاریکاتوریست دشتستانی در جشنواره «جوان ایرانی»
 • رونمايي از هفت كتاب نويسندگان استان بوشهر
 • آرشیو