برگزیدگان سوگواره شعر «از عرشیان نینوا» معرفی شدند
سیرنگ: برگزیدگان سوگواره شعر «از عرشیان نینوا» استان بوشهر در آیین کاروان شعر انقلاب از سوی هیات داوری این رویداد در بوشهر معرفی شدند.
كدخبر: id-6412
تاريخ: 2020-10-21 01:05:27

ئیس حوزه هنری استان بوشهر در این آیین با تبریک دهه مبارک فجر گفت: بی‌شک یکی از ارکان تمدن اسلامی، داشتن اندیشه با هنری توأمان است که بتواند در قالب آثار هنری خلق و به زیبایی ارائه و با نگاهی امیدوارانه به آینده ارائه شود.

به گزارش «سیرنگ»، امید پارسایی‌فر با اشاره به ایام دهه فجر و اندیشه‌های نورانی بنیانگذار انقلاب اسلامی، افزود: یکی از رمز‎های موفقیت حضرت امام (ره) داشتن تصویری از آینده ایران بر اساس مبانی فقه و وحی بود که به فضل الهی موفق شد انقلاب اسلامی را به شکلی اعجازبرانگیز به سرانجام برساند.

دبیر کمیته هنری ستاد دهه فجر استان بوشهر ادامه داد: یکی از ابعاد پایداری هنر معاصر، ساختن آینده آرمانی، بر اساس ویژگی‌هایی است که در تمدن نوین اسلامی در انتظار آن هستیم.

وی در پایان یادآور شد: استقبال کم‌نظیر شاعران استان از رویداد ادبی «از عرشیان نینوا» همه گواه این امر است که اندیشه، هنر و کلام این بزرگواران در نهایت اندیشه و ایجاز و تبلور حضور دارد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر هم در این آیین گفت: عاشورا و انقلاب دو گوهر گران‌قدر است که از دیرباز شاعران آیینی استان، آثار مانایی را در این حوزه خلق کردند.

سرهنگ غریبی ادامه داد: هنر یکی از کمالات است و انسان زمانی که به کمال می‌رسد، به قرب الی‌الله توفیق حاصل می‌کند.

وی در پایان با اشاره به الگو قرار دادن پیام‌رسان کربلا افزود: حضرت زینب (س) با بیان عبارت زیبای «ما رایت الا جمیلا» اوج سخنوری و رسیدن به کمالات را برای شاعران عاشورا در تاریخ، ترسیم کرده است‌.

Thumbnail

دبیر سوگواره شعر «از عرشیان نینوا» نیز در این آیین با تبریک دهه شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی گفت: پیدایش شعر انقلاب، ریشه در نهضت سبز و سرخ «عاشورا» دارد و شعری است که‌ در دربار سلاطین سر خم نمی‌کند و «صله» نمی‌گیرد.

غلامرضا ابراهیمی ادامه داد: شعر انقلاب، سیلی‌خورده‌ مشروطه و در بند غم مرغ سحری‌ است که ناله سر کرده تا داغ دل شیفتگان آفتاب را تازه کند.

وی با تاکید بر اهمیت شعر انقلاب در همسویی با نهضت عاشورا تصریح کرد: شعر انقلاب چون مکتب ماندگار عاشورا، دوشادوش مردم دهان به دهان چرخیده و سطرهایش، ردیف آجر دیوارهای قدیمی در خیابان معطر آزادی و دادخواهی است.

ابراهیمی در پایان در خصوص هیات داوری یادآور شد: مجید عابدی، بشیر علوی و حیدر منصوری، سه منتقد ادبی و شاعر مطرح استان بوشهر کار ارزیابی و داوری دومین سوگواره شعر عاشورایی «از عرشیان نینوا» را به عهده داشتند.

Thumbnail

بشیر علوی، یکی از اعضای هیات داوری سوگواره شعر «از عرشیان نینوا» هم در بخش پایانی این آیین گفت: از ویژگی‌های بارز انقلاب اسلامی حضور روشن و گسترده نگرش‌ها، ارزش‌ها، باورها و هنجارهای اسلام و فرهنگ شیعی مستقیم و غیرمستقیم در آثار ادبی است.

این نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی افزود: ادبیات انقلاب اسلامی، ادبیاتی امیدوار و آرمان‌گراست که مردمی بودن و مردمی‌گرایی از وجوه ممتاز آن است.

وی یادآور شد: نگاه همزمان «آفاقی و انفسی» از دیگر ویژگی‌های ادبیات انقلاب است، که در آن هم مسائل عینی و محسوس اجتماعی و فردی و هم مسائل درونی و انفسی مطرح می‌شود.

در پایان و بعد از قرائت بیانیه هیات داوران، برگزیدگان دومین سوگواره شعر آیینی از عرشیان به شرح زیر معرفی شدند:

 بخش بزرگسال: مقام اول: فریبا جلالیان از برازجان، مقاوم دوم: عبدالحسین فخرایی از بندر دیر و مقام سوم: یحیی وحیدی از دوراهک.

بخش جوان:مقام اول: فرشید ابراهیمی از بوشهر، مقام دوم: بهراد باغبانی‌نیک از عالیشهر و مقام سوم: حدیث زنگنه از بوشهر.

بخش نوجوان: مقام اول: فاطمه سادات حسینی از بوشهر و کوثر علایی از بردخون.

بخش ویژه (حضرت زینب سفیر کربلا): سیدمحمدعلی حسینی از بوشهر و محمد مرادی از دشتی به‌عنوان برگزیده‌های این بخش معرفی شدند.

یادآوری می‌شود، دومین سوگواره استانی شعر «از عرشیان نینوا» به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر و به دبیری غلامرضا ابراهیمی در بوشهر برگزار شد.

منبع: خبرگزاری کتاب